ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک
ارتودنسی همان طور که می دانیم به دو روش زیر است  :

ارتودنسی متحرک نوعی روکش دندانی است که فرد در مواقع خاصی فقط می تواند از دندانهایش جدا کند که این بر اساس تشخیص دندانپزشک می باشد .ارتودنسی متحرک نوعی خاص از ارتودنسی است که بیشتر برای درمان جزئی و مشکلات جزئی در دندان استفاده می شود . و تنها موقع غذا خوردن و تمیز کردن دندان با نخ و مسواک از دندان ها خارج می شود . البته در برخی از موارد دندانپزشک تشخیص می دهد در زمانی که فرد ساز بادی یا دچرخه سواری می کند نیز آن را از دندانهایش خارج کند.

برخی از موارد ارتودنسی متحرک

تراز کننده ها

تراز کننده ها جایگزینی مناسب برای براکت های سنتی در بیماران بزرگسال می باشد . ترازکننده های داخل دندان بیمار قابل روئیت نمی باشد و تنها زمانی که فرد می خواهد عذا بخورد یا دندانهای خود را تمیز کند از دندانش خارج می کند. در شکل زیر نمونه ای از تراز کننده را می توانید ببینید:

 

ارتودنسی متحرک

هدگیر

هدگیر یک نوع گیره است که به فک بالا متصل می شود و سرعت رشد فک بالایی را کند می کند این در خالی است مه با استفاده از هدگیر دندانهای جلو به عقب کشیده می شوند. و تثبیت می کند.

ضربه گیر لبه و چانه

ضربه گیر لبه و چانه بیشتر برای کاهش فشار کونه یا لب ها بر روی دندان ساخته می شود و مورد استفاده قرار می گیرد مطبق شکل زیر :

 ارتودنسی متحرک

گسترش دهنده کام

این ابزار بیشتر برای گسترده کردن قوس فک بالایی طراحی شده است که از یک صفحه پلاستیکی که در سقف دهان قرار میگیرد تشکیل شده است. وسط این ابزار پیچ هایی وجود دارند که با اعمال فشار بر استخوان فک آنها را به طرف بیرون می راند . که این باعث می شود که ناحیه سقف دهان افزایش یابد. مطابق شکل زیر:

ارتودنسی متحرک

نگهدارنده متحرک

نگهدارنده ارتودنسی متحرک یکی از انواع پلاک نگهدارنده است که از برگشت دندان به موقعیت اصلی خود جلوگیری می کند و این نگهدارنده در سقف دهان قرار داده می شود. مطابق شکل زیر :

نگه‌دارنده متحرک

فضا نگهدار متحرک

فضا نگهدار متحرک این هم نوعی از ابزارهای ارتودنسی متحرک می باشد که جایگزینی برای فضا نگهدارهای ثابت می باشد.

پلاک دندان یا اسپلینت

ابزاری بسیار مهم در ارتودنسی متحرک است که بیشتر کمکی برای بسته شدن صحیح فک پایین و بالا قرار داده می شود. از این ابزار بیشتر برای درمان سندرم TMj استفاده می شود .

ارتودنسی متحرک


کلینیک دندانپزشکی , دندانپزشکی زیبایی , دندانپزشکی ساغر